Bulbophyllum echinolabium

J. J. Smith 1934
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Bulbophyllinae

 

Foto: © Dale i Deni Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bulbophyllum echinolabium

Występowanie:

Sulawesi (Celebes). Storczyk został odkryty w pobliżu Donggala, miasteczka na zachodnim wybrzeżu półwyspu, który oddziela południowe Sulawesi od północnego Półwyspu Minahassa. Nie zostały podane szczegóły dotyczące rodzaju naturalnego siedliska, ani wysokość występowania, więc dane klimatyczne i sugestie dotyczące uprawy są oparte na ocenie wysokości i należy do nich podchodzić z pewną ostrożnością.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 13°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady od 46 mm w lipcu do 81 mm w grudniu.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 27/19°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: od września do grudnia.


Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Duży storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym.

Pseudobulwy:

Brak opisu.

Liście:

1 na każdy przyrost.

Kwiatostan:

Kwiatostan o długości ok. 70 cm wyrasta ponad liście. Kwiaty rozwijają się sukcesywnie, ale kwitną pojedynczo. Dlatego nie należy obcinać niezasychającej jeszcze łodygi kwiatowej.

Kwiaty:

Do 3 w kwiatostanie. Stosunkowo nieprzyjemnie pachnące kwiaty osiągają w uprawie nawet do 40 cm, licząc od końca płatka grzbietowego do końców bocznych płatków okółka zewnętrznego. Pierwszy kwiat opisany przez J. J. Smitha, miał jednak tylko 22 cm. Płatki obu okółków są różowe i szkarłatne, natomiast wydłużona, ostro zakończona warżka jest koloru pomarańczowego. Dość wąski, wydłużony, ostro zakończony płatek grzbietowy jest wygięty, ma 8,6 cm długości i 0,7 cm szerokości przy podstawie i 1,65 cm szerokości powyżej. Boczne płatki okółka zewnętrznego mają kształt od owalnego do trójkątnego przy podstawie, wydłużoną, skręconą część końcową, a powierzchnia przy podstawie jest wklęsła. Płatki te mają 13,4 cm długości, 0,95 cm szerokości przy podstawie i 1,55 cm szerokości powyżej. Niewielkie, ukośnie rosnące płatki okółka wewnętrznego mają kształt od jajowatego do lancetowatego. Mają 6,2 cm długości, 0,8 cm szerokości przy podstawie i 1,35 cm szerokości powyżej. Ruchoma warżka jest ostro zakończona, nie ma bocznych działek, a jej długość wynosi 3,15 cm. Prętosłup jest stosunkowo krótki i ma tylko 1,1 cm długości. Kwiaty Bulbophyllum echinolabium są największe w rodzaju Bulbophyllum.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Przez cały rok średnia temperatura dnia wynosi 27-28°C, a średnia temperatura nocy 19-21°C, co daje amplitudę dobową 7-8°C. 

Światło:

18000-30000 luksów. Niewiele napisano na temat wymagań uprawowych tego storczyka, tak więc podany poziom światła jest tylko logicznym przypuszczeniem. Roślinę należy uważnie obserwować i w razie potrzeby zmienić poziom światła na wyższy lub niższy, w zależności od potrzeb rośliny. (Jeżeli liście czerwienią się albo ulegają poparzeniu, roślinę trzeba przenieść w nieco ciemniejsze miejsce. Natomiast jeśli nie udaje się doprowadzić rośliny do kwitnienia, poziom światła należy zwiększyć). Thoms (1996) sugerował następująco: "warunki możliwie najjaśniejsze, ale nie za wysokie temperatury i dobra cyrkulacja powietrza przez całą dobę". Światło powinno być filtrowane i rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie południowego słońca. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

W stacjach klimatycznych położonych na niewielkich wysokościach opady deszczu są słabe do umiarkowanych, niemniej jednak w każdym miesiącu takie opady są notowane. Dane dotyczące siedlisk wyżej położonych powinny podawać większe opady, ale z podobnymi, jednakowymi ilościami w ciągu całego roku. Rośliny w uprawie powinny być obficie podlewane w okresie aktywnego wzrostu, z lekkim przesychaniem pomiędzy podlewaniami. Nie należy jednak dopuszczać do tego, aby podłoże stało się zleżałe lub nasiąknięte. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Większość uprawiających te rośliny od wiosny do połowy lata stosuje nawóz wzbogacony w azot, przechodząc na nawóz wzbogacony w fosfor późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Większość gatunków Bulbophyllum wymaga doskonałego drenażu i dobrej cyrkulacji powietrza wokół korzeni, sadzi się więc je zwykle do bardzo płaskich doniczek lub koszyków i stosuje bardzo luźne, szybko przesychające podłoże. Różne ilości utrzymujących wilgoć dodatków, takich jak perlit lub kawałki mchu torfowca, mogą być wymieszane z materiałem podstawowym składającym się z drobnych lub średniej wielkości kawałków kory sosnowej lub paproci drzewiastej. Włókna paproci drzewiastej są szczególnie polecane, ponieważ nie ulegają tak szybkiemu rozkładowi jak kawałki kory sosnowej, co oznacza, że nie jest konieczne zbyt częste przesadzanie. Wiele gatunków bulbophyllów nie lubi naruszania korzeni i czasem odchorowują przez okres nawet roku lub dłużej oddzielanie pseudobulw lub przesadzanie. Jeżeli podłoże nie uległo rozkładowi ale roślina wyrosła poza pojemnik, można przenieść roślinę z całą bryłą korzeniową do większego pojemnika, bez naruszania korzeni. Jeśli przesadzanie jest konieczne, należy się upewnić, że nowe korzenie już zaczynają rosnąć. To pozwala roślinie na możliwie szybkie ukorzenienie się. Rośliny należy jednak przesadzać natychmiast po stwierdzeniu, że podłoże uległo rozkładowi.  Thoms (1996) opisał sposób uprawy Bulbophyllów w płaskich koszyczkach umieszczonych w płaskich pojemnikach (kuwetach) wypełnionych wodą. Umieszcza je tam na okres kilku dni, przy niewielkim poziomie światła, następnie wyjmuje koszyczki z pojemników z wodą przenosząc je do jaśniejszych warunków i pozwala na kilkudniowe obsychanie. Stosując tę metodę zaobserwował o wiele szybsze przyrosty.

Wilgotność powietrza:

Dane dotyczące średnich temperatur z tych rejonów nie są dostępne, lecz dane pochodzące z najbliższych stacji meteorologicznych wskazują, że wilgotność wynosi około 80% w ciągu całego roku. 

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. W zimie ilość wody należy nieco zmniejszyć, zwłaszcza jeśli rośliny uprawiane są w warunkach ciemnego, krótkiego dnia, który występuje w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Rośliny te nie powinny jednak nigdy być zasuszane. Jeżeli zmniejsza się ilość dostarczanej wody, należy także zmniejszyć nawożenie do momentu tworzenia się wiosną nowych przyrostów.